Pielgrzymka śladami św. Pawła

Malta, Gozo oraz opuncje

11 września 2021

W dniach od 4 do 11 września 2021 r. nasi parafianie oraz przyjaciele naszej parafii z Żabianki razem z ks. proboszczem oraz książki Wiesławem Srogoszem i Zbigniewem Cichonem pielgrzymowali po maltańskiej ziemi. Pielgrzymi w sobotni wieczór wylądowali na Malcie, zakwaterowując się w hotelu Soreda w Quawra skąd od niedzieli, od Mszy Świętej w kościele Jezusa z Nazaretu rozpoczęli pielgrzymowanie śladami św. Pawła Apostoła. Na początek odwiedzili miasto Sliema, gdzie udali się w półtoragodzinny rejs po porcie Grand Harbour. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki były miasta Malty związane z historią apostoła narodów (grota św. Pawła, katedra św. Pawła czy kościół dobrego ognia), które zachwycały swoistym pięknem, klimatem i atmosferą. Na trasie pielgrzymki nie zabrakło miejsc związanych z kształtowaniem się wiary i religii oraz sztuki począwszy od megalitycznej świątyni poprzez twierdze, warownie, biblioteki na wspaniałych katedrach, kościołach i sanktuariach skończywszy. Pielgrzymi zwiedzili min Valettę, Mostę, Mdinę, Birgu, Rabat, Marsaxlokk. Podziwiali piękno przyrody oraz pracę ludzką spacerując i spoglądając na architekturę i otoczenie słynnej Valetty czy odbywając rejs przy klifach na Gozo. Każdego dnia pielgrzymi spotykali się przy stole Eucharystii zawierzając swoje życie przez wstawiennictwo św. Pawła oraz świętych związanych z Maltą oraz adorowali Zbawiciela i wypraszali potrzebne łaski przez wstawiennictwo Matki Boskiej w sanktuarium cudów i uzdrowień Ta’Pinu na wyspie Gozo. Oczywiście w trakcie zwiedzania tak pięknych i bogatych kulturowo miejsc nie mogło zabraknąć czasu na odpoczynek nad Morzem Śródziemnym oraz degustacji lokalnych potraw takich jak: kapary, dżem oraz likier z opuncji. W trakcie pielgrzymki uczestnicy pływali małymi łódkami w uroczym zakątku Dwejra. Po 8 dniach podróży pielgrzymi pełni wrażeń i owoców duchowych powrócili do swoich domów, dziękując za ten niezwykły czas łaski i błogosławieństwa.

Pójście za Jezusem w wierze oznacza kroczenie z Nim w komunii Kościoła. Za Jezusem nie można pójść samemu.

Benedykt XVI, Madryt 2011

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
122 0.077077150344849